Mina, meie ja fotograafia

Kuidas kujuneb ühe sessiooni hind?

Kuna ma hetkel olen lõpetamas oma hinnakirja koostamist, siis on see päevakorras teema.

Hind peaks kujunema nii – 1. soovitud tulu aaastas/kuud 2. Pluss maksud

Tundub lihtne eks. Mõtle aga oma palk välja, lisa maksud ja unistuste elu võib alata.

See soovitud tulu peaks aga vastama ju reaalsusele. Pole mõtet unistada näiteks 50tuh eurosest palgast aastas kui olen alles täiesti algaja. Ma pole omale veel mingit nime teinud, inimesed ei tea minust midagi ja samuti ei tasu üle hinnata oma kvaliteeti. Niisiis soovitud tulu võiks katta ära minu kulud – kaamera, arvuti, Adobe igakuine makse, lasteaia maks, söök, auto, kodused kommunaal maksud, kodulehe maksud jne jne. Pole vahet kas need kulud on isiklikud või firma omad, kulud on nad minu jaoks täpselt samamoodi. Raha pean ma mõlema jaoks teenima. Kui nüüd tekkis küsimus, et ega ma üksik inimene pole ja osa neist kuludest ilmselt ju katab mu abikaasa, siis teate mu mehe töö kohta on tore ütlus – naised peavad raha teenima, et mehed saaks oma hobiga tegeleda:) NALI! Muidugi osa katabki tema ja selle võtangi arvesse.

Kulud on teada, nüüd tasuks veidi maad uurida, et mis teised algajad fotograafid ühe sessiooni eest küsivad. Seda uurides olen püüdnud leida neid fotograafe, kes pildistavad minu meelest minuga samas stiilis ehk tõenäoliselt oleks meil samad kliendid.

Kõige keerulisem osa on minu jaoks mitte alahinnata oma tööd. Kuidas hinnata seda, kui head on minu pildid? Võrreldes ennast teistega aga ise pole eriti objektiivne hindaja ju. Samas olen ma nii kehva kriitika taluvusega, et eriti ei julge teistelt ka küsida. Äkki on nii hull, et peale seda tekib tahtmine nö müts nurka visata. Samas fotograafia mulle meeldib, ma naudin seda tööd. Kahju oleks sellest loobuda.

Ühe sessiooni peale ei kulu ainult see tund-kaks, mis sessioon kestab. Ma ei alusta sellest, et esimeseks tuleb see töö teha kõik, et üks klient üldse kirjutaks mulle. See on enne klienti töö. Ühe kliendi peale kulub – 1. Sessiooni eelne suhtlus ja aja kokku leppimine 2. Sessioon 3. Piltide töötlus (mis on kõige pikem tegevus kogu protsessis) 4. Piltide kohale toimetamine. Olen püüdnud kuidagi arvutada, mis see ajakulu võiks olla ühe kliendi kohta aga siiani pole õnnestunud. Ma olen nii unistaja ja udu, et kui näiteks alustan töötlemist, siis ma ei tea mis on kell alguses ega lõpus. Sama on sessiooniga, kui alustan pildistamist, siis üldiselt ma kella ei jälgi. Pildistan seni kuni tundub, et hing on rahul.

Ja kui kõik erinevad nüansid on läbi mõeldud, siis on üks vaikne hääleke, mis sosistab sulle, et ära mõtle üle! Pane alguses üks hind paika ja tee algust sellega, vaata kuidas minema hakkab. Kui hästi, siis saab aja jooksul hinda tõsta ja kui oled ennast üle hinnanud, siis võid sooduskampaaniaid teha:)

No vot ja kogu selle pika mõtlemise peale pani see hääleke mu tunni sessiooni hinna paika;)

 

 1 thought on “Kuidas kujuneb ühe sessiooni hind?”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga